Rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem

Rozhovor se spisovatelem Janem Bauerem k nové a očekávané historické detektivce Pomsta dánského krále.

Právě vychází vaše kniha Pomsta dánského krále. Je to již devátý román z cyklu Mordy v časech císaře Rudolfa II. Mohl byste nám tuto novinku v krátkosti představit?
V mém rudolfinském cyklu se často objevují skutečné historické osobnosti, které tehdy v Praze žily. Nutně tak muselo dojít i na dánského astronoma Tychona Braheho, zvláště v souvislosti s jeho nikdy zcela neobjasněným úmrtím po hostině u Petra Voka z Rožmberka. V mém románu se vyšetřování ujímá písař zemského soudu Lukáš Trobl z Květnice, jemuž pátrání poněkud komplikuje alchymistka Evelyna Brahe, astronomova krásná neteř.

Širší čtenářské veřejnosti jste znám především jako autor literatury faktu. V posledních letech se ale stále více věnujete psaní historické krimi. Jak jste se vlastně k psaní beletrie dostal?
Někdejší ředitel nakladatelství MOBA docent Josef Ströbinger mi kdysi navrhl, abych napsal historický román. Dost jsem se tehdy bránil tvrzením, že nejsem žádný Jirásek. Ale nakonec jsem si řekl, že to zkusím, a v roce 2006 mi vyšel historický thriller Tajemství královnina zpovědníka.

Jste milovník a znalec zejména české historie. Které období našich dějin je pro vás nejzajímavější a která historická postava z našich dějin je Vám nejbližší?
Napsal jsem populární životopisy tří osobností českých dějin. O Karlovi IV. jsem napsal publikaci Karel IV., císař a král, o Prokopu Holém knihu Kdo po Žižkovi? a jednomu z nejslavnějších vojevůdců třicetileté války jsem věnoval knihu Ďábel Valdštejn s podtitulem Pozoruhodný osud vévody frýdlantského. Také mne lákaly osobnosti našeho národního obrození a o jejich méně známých stránkách jsem napsal titul Klasikové v nedbalkách, který vyšel ve dvou vydáních.
 
Kromě písaře zemského soudu Lukáše Trobla z Květnice, který vystupuje jako hlavní postava v sérii Mordy v časech císaře Rudolfa II., je vaší zřejmě nejznámější postavou františkánský mnich Blasius. Jak vás napadlo učinit hlavním hrdinou historické krimi tohoto poněkud svérázného mnicha?
Může za to můj přítel a spisovatelský kolega Vlastimil Vondruška, respektive jeho literární hrdina královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Chtěl jsem vytvořit postavu právě opačnou, které nic lidského není cizí. Zatímco Oldřich je mimořádně ctnostný, věrný své choti a vyhýbá se medovině i pivu, můj Blasius je jakýmsi shnilým údem církve svaté. Ženám se rozhodně nevyhýbá a v krčmách je jako doma. A aby si své hříchy zdůvodnil, neváhá tomu přizpůsobovat i své teologické názory.

Máte jako velmi plodný spisovatel, který je dokonce uveden v České knize rekordů, nějaký nesplněný literární sen?
O svůj rekord jsem už přišel. Vzala mi ho sympatická autorka dětských knih Zuzana Pospíšilová, které to moc přeji. A literární sen? Bude mi už osmdesát, své sny jsem si splnil a mohu si jen přát, ať je to tak, jak to je.

A na co se od vás mohou čtenáři těšit v příštím roce?
Upravuji k novému vydání knihu Tajnosti českých hradů a zámků a snad se mi podaří dopsat další příběh mnicha Blasia nazvaný Únos purkmistra.


 

Tagy

Zaujal vás tento text? Sdílejte ho s přáteli!